Aleksandra Cwalina, [Krupik]

 

Rok urodzenia: 1975
Praca w pismach: Secret Service (1997-1998), PC Games CD (1999), Click! (1999-2001)
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelna (Secret Service 60 z 9/1998 - SS 61 z 10/1998, Click! 25/99 - 16-17/01)
Inne pseudonimy: brak

 

Aleksandra [Krupik] Cwalina Aleksandra [Krupik] Cwalina - autorka tekstów, redaktor, redaktor naczelna pism o grach. Grami komputerowymi zainteresowała się na początku lat 90-tych. Najpierw były tytuły na Commodore 64, potem PC, wreszcie handheldy. Ponadto jej pasją były "papierowe" gry fabularne (ulubione systemy Wampir Dark Ages, Zew Cthulu), w których nieraz wcielała się w rolę Mistrza Gry. Pierwsze jej teksty opublikowano w prasie branżowej pod koniec 1996 roku (Secret Service), pół roku później weszła już na stałe w skład redakcji SS-a (początkowo pod panieńskim nazwiskiem Kaca). Specjalizowała się w przygodówkach. W 50-tym, jubileuszowym numerze pisma tak ją scharakteryzowano: "Pierwsza kobieta - autor. Tchnęła w skostniałą i chłopską formę SS'a nowe życie, sławna ze swych krytycznych wypowiedzi na temat niektórych gier. Najczęściej trafia w dziesiątkę i wówczas wszyscy gratulują jej kobiecej intuicji i przenikliwości."

Secret Service nr 62 z 11/1998 Latem 1998 roku z Secret Service odszedł Marcin [Martinez] Przasnyski. Od wrześniowego numeru (SS 60) Krupik zastąpiła go na stanowisku redaktora naczelnego. Po wydaniu zaledwie dwóch numerów ustąpiła jednak i opuściła redakcję. Emil [Emilus] Leszczyński tak tłumaczył jej odejście (SS 62 z 11/1998): "Krupik pewnego jesiennego dnia wyszła z redakcji i zniknęła bez wieści. I tak już zostało. To znaczy ja zostałem, Pegaz Ass i reszta ludzi z redakcji. Nikt nie wiedział i chyba nadal nie wie, dlaczego Ola zniknęła. [...] Prawda z czasem zaczęła się odsłaniać. Co się okazało? Po przejęciu przeze mnie stanowiska Redaktora Naczelnego i otrzymaniu dostępu do tajnych zasobów korespondencji redakcyjnej, okazało się, że co drugi list od czytelników zawiera radykalne żądania ustąpienia kobiety ze stanowiska naczelnego SS-a. [...] Nie twierdzę, że to jedyny powód, dla którego Krupik bezpowrotnie opuściła SS-a, ale z pewnością takie opinie czytelników mogły wpłynąć na jej decyzję.".

Aleksandra [Krupik] Cwalina w 1998 roku Powyższe wyjaśnienie doczekało się riposty ze strony Aleksandry Cwaliny, choć z przyczyn oczywistych nie mogło się pojawić w Secret Service. Zostało opublikowane w konkurencyjnym Gamblerze (nr 1/1999). W liście otwartym Krupika czytamy: "Ci, którzy czytali ów artykuł, (z SS 62) nie mogli nie zauważyć fragmentu "Krupik pewnego jesiennego dnia wyszła z redakcji i zniknęła bez wieści." Szanowni Państwo! Żyjemy w czasach, w których podpisuje się umowy o pracę i NIKT nie może po prostu zniknąć w tajemniczy sposób, nie mówiąc ani słowa. Moje odejście zostało poprzedzone wypowiedzeniem przeze mnie umowy, a także podaniem powodów odejścia. A jakie to były powody? Bynajmniej nie te, które podał w swoim artykule szczerze zaniepokojony moim "zniknięciem" Emil Leszczyński. Odeszłam dlatego, że nie widziałam już dla siebie miejsca w obecnym Secret Service. Moim zdaniem nie jest to już tak jak dawniej pismo tworzone przez grupę dobrych przyjaciół, których nadrzędnym celem jest robienie pisma dla Czytelnika. Oczywiście jest to tylko moja prywatna opinia i dlatego, nie znajdując zrozumienia, zdecydowałam się odejść.".

Redakcja PC Games CD: w środku Krupik Aleksandra Cwalina zniknęła z prasy growej na krótko. Już wiosną 1999 roku pojawiła się w redakcji czasopisma PC Games CD, choć był to tylko przystanek. Parę miesięcy później, pod auspicjami Wydawnictwa Bauer stworzyła i poprowadziła pierwszy w Polsce dwutygodnik o grach Click!. Pierwszy numer periodyku (25/99) ukazał się w grudniu 1999 roku. Krupik pełniła funkcję redaktor naczelnej Clicka! do sierpnia 2001 roku, żegnając się z czytelnikami w numerze 16-17/01.

Kolejne lata kariery Aleksandry Cwaliny wciąż związane były z branżą gier, choć nie zawsze z prasą grową. W latach 2001-2009 pracowała w CD Projekcie, gdzie m.in. była odpowiedzialna za lokalizacje i porty gier. Od 2010 roku, przez prawie 3 lata była zatrudniona w Wydawnictwie Medical Tribune. W 2014 roku rozpoczęła współpracę ze zreaktywowanym Secret Service, a po jego upadku z jego następcą - magazynem Pixel. Poza tym cały czas pracuje w ramach własnej działalności gospodarczej (firma Krupik), pisząc, redagując i tłumacząc teksty z zakresu komputerowej rozrywki i medycyny.

Aleksandra Cwalina jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prywatnie była żoną Andrzeja [C(w)alineczki] Cwaliny.

 

Galeria:

Rok 1997. Terry Pratchett z redakcją Secret Service. W środku: Aleksandra [Krupik] Cwalina
  

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony