Jacek Piekara, [Randall]

 

Rok urodzenia: 1965
Praca w pismach: Świat Gier Komputerowych (1994-1995), Gambler (1995-1999), Click! (2001-2005), GameRanking (2005-2008)
Stanowisko: redaktor, zastępca redaktora naczelnego
Inne pseudonimy: don Pedro, Erectus Magnificus, gen. Bócevau

 

Jacek [Randall] Piekara Jacek [Randall] Piekara - dziennikarz, publicysta, scenarzysta i pisarz, redaktor czasopism o grach. Autor literatury fantastycznej. Z prasą grową związany od 1994 roku. Pierwsze teksty publikował w bydgoskim Świecie Gier Komputerowych, gdzie zabłysnął m.in. cyklem "Małe jest piękne". Po roku przeniósł się do Warszawy i rozpoczął pracę w Gamblerze. Zajmował się recenzjami, newsami, wkładką TeTe, listami, wywiadami, a także publicystyką. To właśnie felietony przyniosły mu dużą popularność, głównie za sprawą comiesięcznego "Słowa na sobotę", w którym poruszał ważne społeczne tematy. Teksty bezkompromisowe, agresywne, pisane prostym, grubiańskim językiem bardzo spodobały się części czytelników. Pozostała część, wsparta rodzicami ostro zaprotestowała, zarzucając Randallowi demoralizację młodzieży. W efekcie, po kilku miesiącach cykl zszedł z ramówki pisma. Randall pozostał jednak w redakcji aż do upadku Gamblera, tj. końca 1999 roku.

Jacek Piekara - Ja, inkwizytor. Wieże do niebaPo roku 2000 Jacek [Randall] Piekara kontynuował pracę w prasie growej. W latach 2001-2005 był członkiem zespołu redakcyjnego magazynu Click!. Piastował funkcję zastępcy redaktora naczelnego wydań specjalnych - Click! Fantasy oraz redaktora naczelnego pisma Fantasy, już po utraceniu patronatu Clicka!. Ostatnim periodykiem growym, do którego pisał, był GameRanking (2008-2009). Obecnie nie współpracuje z żadnym tytułem prasowym. Jego felietony można przeczytać na niezależnym blogu publicystów salon24.pl, pod adresem http://jacekpiekara.salon24.pl/.

Sprawność pióra Jacka Piekary oraz miłość do fantastyki sprawiły, że jego twórczość znacznie wykracza poza ramy branży gier. Już w 1983 roku debiutował opowiadaniem "Wszystkie twarze szatana" w miesięczniku Fantastyka, a trzy lata później wydał pierwszą książkę - powieść "Labirynt". W latach 90-tych napisał m.in. cykl o Hadorze, Conanie i Arivaldzie z Wybrzeża (w 1998 roku powstała gra komputerowa oparta na kanwie przygód Arivalda, ze scenariuszem Jacka). Po roku 2000 tworzył kolejne serie, z najbardziej popularnym, wielotomowym cyklem o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie na czele. Przygody Mordimera kontynuowane są do dnia dzisiejszego. W sumie bibliografia Jacka Piekary obejmuje blisko 30 książek.

Jacek Piekara jest absolwentem psychologii i prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony